האם העלמת מס היא עבירה פלילית?

משפט

האם העלמת מס היא עבירה פלילית?

בישראל כמו בשאר המדינות המתוקנות ישנם חוקי מס, חוקים שדורשים מאתנו להצהיר על כל הכנסה שלנו ולשלם עליה בהתאם למה שהחוק דורש. תשלום המיסים נתפש בעיני רובינו כמטלה, ולעיתים אף ללא הצדקה, אך כולנו חייבים לציית לחוק שאם לא כן נצטרך לתת על כך את הדין. אם אנו לא בטוחים אם מה שאנו עושים הוא חוקי או לא בכל מה שקשור למס, כדאי מאוד שנתייעץ עם מי שכן מכיר את החוקים הללו, ובאופן כללי אם אנו עצמאיים או בעלי חברה כדאי שנשכור את שירותיו של רואה חשבון שינחה אותנו מה מותר ומה אסור.

העלמה של הכנסות

ישנן דוגמאות רבות למושג "העלמת מס" אך הנפוצה שבהם היא העלמה של הכנסות. אי דיווח על הכנסות יכול להיות גורף, על כל ההכנסות שלנו, ויכול להיות גם חלקי כך שמועד שצריך אנו לא מצהירים על כל מה שהרווחנו. ההון השחור נאמד בישראל במיליארדים, ויש לא מעט כאלו שנוטלים את הסיכון ועושים עבודות בשחור, אך עדיף לשלם את הכול ובעיקר להצהיר על הכול, מכיוון שתמיד עדיף "לישון טוב" ולא לחיות עם דאגות, מה יהיה אם יתפסו אותנו…

תרמית בהקלות מס

בישראל ישנן הקלות מסוימות במצבים שונים וכתוצאה מכך חוסכים אפשרות של עורך דין פשיטת רגל, ויש כאלו שמנסים לנצל אותן ומרמים את הרשויות. דוגמא טובה לכך היא מי שגר באזורים מסוימים בארץ, אזורים אשר הממשלה מקילה בהם במס בשביל לדרבן אנשים לעבור לשם, ובמידה ומישהו הצהיר שהוא גר במקום כזה ובפועל הוא לא, כשיתפסו אותו הוא יהיה חייב לתת את הדין על התרמית הזו.

חשבוניות פיקטיביות

עוד דרך להעלים מס היא הוצאת או קבלת חשבוניות פיקטיביות. חשבוניות כאלו הן חשבוניות אשר לא באמת עומדות מאחורי עסקאות כלשהן, ובהתאם לחוק גם זה שמוציא את החשבונית וגם זה שמקבל אותה צפויים להיענש בחומרה.

ניצול הוצאות פרטיות

עוד דרך להעלים מס היא להציג הוצאות פרטיות כאילו הן עסקיות. ישנן דוגמאות רבות לכך והמוכרת מכולם היא נסיעה לחו"ל למטרות פרטיות, ושיוך שלה לעסק ולהוצאות שלו. גם ישיבה במסעדה שאינה קשורה ישירות לעיסוק והצגת החשבונית שלה כפגישה עסקית הינה העלמת מס, והיא כמובן עבירה פלילית וגוררת עימה את העונש הקבוע בחוק.

אז מה העונש?

כל מקרה כמובן לגופו ולא דומה ענישה אחת בגלל העלמה ספציפית לענישה אחרת, אך באופן כללי העונש שמוטל הינו כבד ובמקרים רבים שופטים אף נוטים להחמיר בענישה בעיקר בכדי להרתיע אנשים אחרים מפעילות כזו. מדינת ישראל מנסה מאז שקמה להילחם בהון השחור ובכלל בהעלמות מס, ולכן לא מומלץ אפילו לחשוב על כך. שוב כפי שציינו, עדיף לשמור על החוק ולישון בשקט מאשר לשלם על כך כסף ובריאות נפשית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
דילוג לתוכן