מה הזכויות שלך מול שוטרים

מה הזכויות שלך מול שוטרים

מה הזכויות שלך מול שוטרים

כמו בכל מדינה דמוקרטית ובהשפעת חוקים אשר הוחלו עוד מקדמת דנן, המשטרה הינה הגוף האוכף בכל חברה ומסגרת חברתית. מתוקף תפקידה אמונה המשטרה על פיקוח יומיומי על הנעשה בחברה. מתוקף תפקידה המשטרה יכולה לעצור אזרח הנראה כחשוד בעבירה כלשהי ולבקש לאמת את החשד שעלה.

זה יכול לקרות לכל אחד

כאזרחים, עלולים כולנו להתקל במשטרה בכל מיני נסיבות. המשטרה יכולה לעצור אזרח או לתת קנסות על עבירות תעבורה ועוד. יכול לטפל לכם בזה . הזכויות מול המשטרה אינן ידועות לכולנו ובשל סיבה זו רבים נוטים לוותר על זכויות מבלי לדעת אותן כלל.  המשטרה מצידה כמובן לא תנדב מידע לאזרחים שאינם מכירים את הזכויות או את אופן ההתנהלות הרצוי. במיוחד לא כאשר האזרח הוא האדם אותו המשטרה תופסת כעבריין או כחשוד ברגע מסוים.

הלכה למעשה, גם אדם מן השורה עלול למצוא את עצמו חשוד בעיני המשטרה. קלסתרון פנים דומה, נהיגה לא רגועה, רכב דומה או כל אלמנט מחשיד אחר יכול להעמיד את האזרח במצב מאד לא נעים מול המשטרה. במקרים אחרים המשטרה בעצמה מפרה את החוק. מה עלינו לעשות במקרים אלו? כיצד מתמודדים עם משטרה שאינה עומדת בחוקים של עצמה או לחילופין, משטרה העוצרת אזרח על לא עוול בכפו?

מה חשוב לדעת

ראשית, על מנת לחפש ברכושכם, על המשטרה להצטייד בצו חיפוש על מנת לערוך חיפוש בשטח כל שהוא – בין אם זה הבית או הרכב. צו החיפוש חייב להיות חתום על ידי בית המשפט. החוק מעניק לשוטרים יחד עם זאת סמכויות נרחבות בהרשותו לחפש ברכוש הפרטי של האדם בנסיבות ייחודיות בהן קיים חשד סביר של ביצוע עבירה.

מותר ואף רצוי לבקש מהשוטר סיבה לפשר החיפוש. אם מאוחר יותר התברר שבוצע חיפוש שלא כדין, יכולות הראיות להיפסל במקרה הקיצוני ובכל מקרה עלולות להיות לחיפוש זה השלכות רבות. אזרחים רבים אינם יודעים כי למעשה לאזרח מותר להתנגד לחיפוש ברכבם או על גופם כאשר לשוטר אין צו חיפוש.  לאזרח יש זכות לסרב כאשר הבקשה לבדיקה או חיפוש אינה מוצדקת ואין כל דבר שיכול לעורר חשד סביר אצל השוטר.

למעשה, הסכמה לחיפוש של שוטר עלולה להוביל לפתיחת תיק.  למשל, במידה והשוטר מוצא סכים מטבח ברכב, הגם שמדובר בסכין שנשכחה ברכב לפני שנה – יכול הדבר להוות עילה לפתיחת תיק. עיכוב לחקירה יכול להתבצע רק במקרים של חשד אמיתי לביצוע פשע, וגם אז יכול השוטר לעכב את האזרח לשלוש שעות לכל היותר.

נכתב באדיבות משרד עורכי דין לויתן פאלוך

Facebook
Twitter
LinkedIn
דילוג לתוכן