מידע כללי אודות מערכת ההוצאה לפועל במדינת ישראל

מידע כללי אודות מערכת ההוצאה לפועל במדינת ישראל

מידע כללי אודות מערכת ההוצאה לפועל במדינת ישראל

מערכת ההוצאה לפועל במדינת ישראל מהווה גוף ביצועי הפועל בכפוף לרשות האכיפה והגבייה, והיא נוהגת בהתאם לחוק ההוצאה לפועל משנת 1967. מטרתה של מערכת ההוצאה לפועל בישראל היא לאכוף פסקי דין, ובין יתר הפעולות החוקתיות העומדות לרשות המערכת כנגד חייבים תמצאו: עיכוב יציאה מהארץ, פקודות מאסר, ביטול או החזקת רישיון נהיגה, עיקול מטלטלין ונכסים, פקודת מאסר בפועל ועוד.

מערכת ההוצאה לפועל בישראל פועלת כנגד כל אדם חייב, וזאת בהתאם לפסקי דין והחלטות נוספות של מערכת המשפט בישראל, לרבות, החלטות משפטיות המתקבלות במסגרת עניינים אזרחיים כגון: משכנתאות, שטרות חוב, מזונות ועוד.

ברוב המקרים, הליכי ההוצאה לפועל בישראל מתנהלים כנגד חייב בהתאם לבקשת הזוכה, וזאת אך ורק לאחר שכל אמצעי אכיפה המתקיים כנגד אדם-חייב קיבל אישור לצורך כך מסמכות משפטית המהווה את הגורם המוסמך לצורך אישור תחילת הליכים כנגד חייבים. אישור לנקיטת אמצעי האכיפה העומדים לרשות מערכת ההוצאה לפועל בישראל, מקבלים אישור בהתאם לבחינת מגוון נרחב של שיקולים, וזאת על מנת לעודד חייבים להסדיר את חובם מחוץ לכותלי בית המשפט.

חייבים המתמודדים עם תיק הוצל"פ העומדים כנגדם, רשאים לבצע פנייה למשרד עורך דין הוצאה לפועל המתמחה בליווי חייבים בכל הנוגע לעיכוב הליכים, ביטול הליכים וקיום משא ומתן לצרכי הגעה להסדר כזה או אחר למטרות סילוק החוב בגינו נפתח נגדם תיק ההוצאה לפועל. במקביל, גם הזוכים בתיק ההוצאה לפועל מסתייעים בשירותיו של עורך דין הוצאה לפועל, וזאת לצרכי ייעול ההיבט המשפטי בכל הנוגע לקבלת הכספים מידי החייב.

אחת הדרכים הנפוצות ביותר בהן עושה שימוש מערכת ההוצאה לפועל בישראל למטרות גביית כספים מחייבים, היא באמצעות הטלת עיקולים על משכורתו וחשבון העו"ש הפרטי שלו. הטלת העיקול מתבצעת לאחר קבלת מכתב אזהרה המגיע לידיו של החייב. מכתב זה מיידע את החייב בנוגע לתיק ההוצאה לפועל אשר נפתח כנגדו בשל חוב כזה או אחר, ובמידה והוא איננו מטפל בנושא תוך 30 יום, תיק ההוצאה לפועל עובר למחלקת האכיפה והגבייה הרשאית לנקוט כנגדו בכל האמצעים העומדים לרשות המערכת על פי חוק.

במקרים בהם כנגד חייב נפתחו מספר תיקי הוצאה לפועל, הוא רשאי להגיש בקשה לאיחוד תיקים. פעולה זו מאפשרת לחייב לאחד את כלל סכומי החוב אותם הוא נדרש לשלם, ולהגיע להסדר שמצד אחד יסייע לו להתמודד עם החובות הרובצים עליו ומצד שני יאפשר לו להמשיך ולהתקיים בכבוד.

Facebook
Twitter
LinkedIn
דילוג לתוכן