שלילת רישיון

רשיון נהיגה

שלילת רישיון

שלילת רישיון היא אחת הסנקציות המופעלות כנגד נהגים הנחשדים בביצוע עבירות תנועה שונות. זהו עונש קשה הפוגם במידה ניכרת בשגרת היומיום ועל כן מומלץ להיעזר בעו"ד המתמחה בדיני תעבורה – שבמקרים רבים עשוי לסייע בביטול השלילה או במניעת הטלתה מלכתחילה.
ישנם שלושה גופים המוסמכים על פי חוק לשלול רישיונו של נהג: משטרת ישראל, משרד הרישוי ובית דין לתעבורה.

שלילת רישיון על ידי קצין משטרה

 

הסמכות לשלול רישיון נהיגה נתונה רק לקציני משטרה בדרגת מפקח ומעלה, וזאת לאחר ביצוע שימוע בתחנת משטרה לנהג החשוד בביצוע עבירות תנועה. תקופת השלילה היא 30, 60 או 90 יום, בהתאם לחומרת העבירה.

שלילה לשלושים ימים מוטלת במקרים של אי ציות לתמרור "עצור" או לתמרור "תן זכות קדימה", בעקבות נהיגה בשכרות או תחת השפעת סמים, בשל עקיפה מסוכנת, במקרים של נהיגה ברכב לא תקין המהווה סכנה ליושביו, בשל סיכון הולכי רגל במעבר חצייה, בעקבות חריגה משמעותית מהמהירות המותרת (חריגה של למעלה מ- 30 קמ"ש בדרך עירונית ושל יותר מ- 40 קמ"ש בדרכים בין עירוניות) ועוד.

שלילה ל- 60 יום מוטלת בעקבות תאונת דרכים, גם אם ללא נפגעים, וזאת על סמך שיקול דעתו של קצין המשטרה ובפרט אם הוא סבור כי הראיות הקיימות מצדיקות הגשת כתב אישום בגין נהיגה רשלנית. תאונת דרכים קטלנית מחייבת שלילה ל- 90 יום, וזאת בתנאי שקצין משטרה סבור כי הראיות מצביעות על אשמת הנהג ומחייבות הגשת כתב אישום נגדו.

עורך דין תעבורה מיומן יגיש מייד בקשה לביטול השלילה, המסתמכת על אי ביצוע השימוע על פי החוק או על אי היותו של הנהג מסוכן לציבור.

שלילת רישיון על ידי משרד הרישוי

 

שלילת רישיון על ידי משרד הרישוי מתבצעת באופן אוטומטי כשלחובת נהג מסוים הצטברו 36 נקודות, או שלחילופין הוא ביצע 30 עבירות תנועה בפרק זמן של חמש שנים. מקרה נוסף המוביל לשלילת רישיון על ידי משרד הרישוי הוא ביצוע 5 עבירות תנועה חמורות תוך 5 שנים.

36 נקודות גורמות לשלילה לשלושה חודשים וקבלת הרישיון בחזרה אינה אוטומטית אלא מותנית במעבר מבחן תיאוריה. במידה והנהג צובר עוד 36 נקודות בתוך 6 שנים מיום קבלת הרישיון בחזרה, הוא ייאלץ להיפרד ממנו לתשעה חודשים ולאחר מכן, אם ירצה לקבלו בחזרה, יהיה עליו לעבור את כל המסלול מהתחלה (בדיקות רפואיות, תיאוריה, טסט).

במסגרת המאבק בעברייני תנועה סדרתיים, החל משנת 2010 מי שעובר 30 פעמים על חוקי התנועה בטווח של חמש שנים מאבד את רישיונו אוטומטית ל- 5 שנים (!). הספירה אינה כוללת עבירות חנייה. גם ביצוע 5 עבירות מתוך רשימה הכוללת 11 עבירות תנועה חמורות (הריגה בתאונת דרכים, נהיגה בזמן פסילה, נהיגה בשכרות, אי ציות לרמזור אדום, סיכון הולך רגל על מעבר חצייה ועוד) מוביל לשלילת רישיון ל- 5 שנים.
לנהגים העומדים בפני פסילה מסיבות אלה מומלץ להיעזר בעו"ד תעבורה מנוסה על מנת שיפעל למניעת השלילה, שכאמור עלולה להיות ממושכת.

שלילת רישיון על ידי בית משפט

 

שלילת רישיון, בין אם בפועל ובין אם על תנאי, היא אחד העונשים אותם רשאי בית משפט לענייני תעבורה להטיל – רשאי ונוטה לעשות זאת במקרים רבים עקב הרצון להפוך את הכבישים למקום בטוח יותר.
יחד עם זאת, עו"ד תעבורה מנוסה יודע לזהות באילו מקרים ניתן למנוע הטלת עונש זה, ובמקרים אחרים מגבש עסקה עם התביעה לפיה הנהג האשם יואשם בסעיפים קלים יותר כך ששלילת הרישיון תהיה קצרה יותר או על תנאי בלבד.

Facebook
Twitter
LinkedIn
דילוג לתוכן