תביעות נזיקין – כיצד מתכוננים לשופטים

שופטים

תביעות נזיקין – כיצד מתכוננים לשופטים

אף אדם, מעצם היותו כזה, אינו חסין מפני פגיעות פיזיות. דיני נזיקין הוא התחום שמאגד תחתיו את הזכויות המגיעות לאדם אשר ניזוק, בגופו או ברכושו – בין אם עקב תאונת דרכים, תאונת עבודה, רשלנות רפואית או כל דבר אחר. אלא שהמציאות מראה שגם כאשר דבר הפגיעה ידוע לאותו אדם, עליו לשכנע את מערכת המשפט והועדות למיניהן על נסיבות הפגיעה והנזק, אופציה אחת שלא רבים יודעים על קיומה היא בדיקת פוליגרף שקבילה במשפט אזרחי, וזאת על מנת לקבל את הזכויות המגיעות לו. וזוהי, כפי שמסתבר, אינה משימה פשוטה כלל.

העקרונות שיגדירו את סיכויי התביעה

 

על מנת שיתקבלו תביעות נזיקין, נדרש התובע להוכיח שני דברים. הראשון הוא את האחריות של הגורם, אשר ממנו הוא תובע את הפיצויים, לאותה פגיעה. במקרה של תאונת עבודה, למשל, על התובע להוכיח כי הפגיעה אכן התבצעה במהלך עבודתו, ונוגעת אליה באופן ישיר.

לבדיקת סיכויי ההצלחה בתביעת נזיקין הקליקו כאן

ההיבט השני שמרכיב את המשוואה הוא גובה הנזק שנגרם. פגיעות המגיעות לכתלי בית המשפט כוללות בתוכן, לא פעם, נזקים גופניים בשיעור עצום, לעיתים עד לרמה של נכות: אלה מצריכים הוצאות רבות על טיפולים ושיקום. גם סוגיות דוגמת אובדן כושר ההשתכרות של האדם הן משמעותיות, מהבחינה הזו.

המפתח: הוכחת הנזק

 

אף ועדה רפואית, על כל שכן בית משפט, לא יסתמך על מילותיו של האדם הנפגע, אמין ככל שייראה. כל טענה שלו חייבת להיות בעלת גיבוי של מסמכים רלוונטיים, שמעניקים לה תוקף של ממש. מבחינת סוגיית הנזק שנגרם, ברור שחוות דעת של רופאים על מימדי הפגיעה, או אפילו על יכולת ההתנהלות של האדם לאחריה, מגדילות באופן כמעט אסטרונומי את הסיכויים לקבלתה של תביעת הנזיקין. הדברים אמורים גם לגבי מסמכים רפואיים, דוגמת צילומי רנטגן או בדיקות הדמיה.

לא לוותר על ייצוג משפטי

 

תחום הנזיקין נחשב לאחד המורכבים בקשת המשפטית. לכל סוג של פגיעה יש היבטים שונים שיגדירו את מהותה, תקנות שונות לגבי האחריות ותקדימים משפטיים שיכולים להגדיר את סוג הפיצוי שהתקבל. לאף אחד מן השורה, עם כל הרצון הטוב שלו להתכונן לקראת השופטים, לא יהיו את הכלים שיאפשרו לו לשחות בכוחות עצמו במים העמוקים מאד של תחום הנזיקין.

כל מי שהגיש תביעת נזיקין בעברו, יוכל להעיד על חשיבותו של ייצוג משפטי הולם: הן בשלבי ההכנה לשופטים או למומחי הועדות השונות, והן בדיונים השונים בפועל. עורך הדין יוכל להבהיר סוגיות הנוגעות למידת האחריות לנזק, בין השאר מבחינת ההיבטים בחוק המתייחסים אליו, או מקרי עבר משפטיים דומים. באותה מידה, הייצוג שלו את הלקוח אל מול השופטים וחברי הועדה, שנוטים להיות ספקניים ביחס לחלק מהפונים אליהם, יוכל לעשות את ההבדל בפועל, ולסייע לנפגע לקבל את הזכויות שהוא סביר שמגיעות לו.

כך עושים זאת נכון

 

כאשר בוחרים עורך דין לייצוג בהליך תביעת נזיקין, חיוני לבדוק כי אכן תחום זה הוא אכן אחד המרכזיים שבפעילותו. מומלץ להיפגש עימו ולראות את תוכנית הפעולה הראשונית שלו, ביחס למקרה האמור. חשוב לזכור שלעורך הדין אותו אינטרס כמו של האדם הנפגע, כך שחובה להיות פתוחים וכנים איתו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
דילוג לתוכן